سلام ، به گلدن کاپیتال استانبول خوش آمدید.

 •  

   

   

  بازسازی آپارتمان در استانبول

   

  آیا صاحب یک آپارتمان قدیمی در استانبول هستید؟

  یا توانایی خرید یک آپارتمان نوساز در استانبول را ندارید؟

  یکی از بهترین گزینه ها برای اینکه یک آپارتمان شیک در استانبول داشته باشید ، بازسازی و مرمت آپارتمان در استانبول می باشد. چرا که هزینه بازسازی آپارتمان در استانبول و یا تعمیر ویلا نسبت به خرید آپارتمان یا ویلای نوساز در ترکیه بسیار کمتر است.

  برای کسانی که قدرت خرید آپارتمان نوساز در استانبول را ندارند ،بازسازی آپارتمان در استانبول از خرید آن مقرون به صرفه تر می باشد.

  تعمیر آپارتمان و یا بازسازی ویلا یک عملیات چالش‌برانگیز است.

  جهت رفع مشکلات قبلی آپارتمان یا ویلای قدیمی ، می بایست مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته شود.

  با توجه به اینکه هزینه های بازسازی در ترکیه بالا است ، راه را بر روی هر گونه سعی و خطا می بندد و می بایست همانند یک پروژه ساختمانی در ترکیه به موضوع مرمت آپارتمان و یا بازسازی ویلا نگاه کنیم تا بتوانیم با برنامه ریزی صحیح به بهترین نتایج برسیم .

  جهت اصول بهترین نتایج می بایست با افرادی با تجربه و با مهارت کافی مشورت کنیم.

  《هلدینگ گلدن کاپیتال استانبول 》مفتخر است که با سابقه ای درخشان بعنوان مشاوری امین ، دلسوز و آگاه شما را در این مسیر همراهی کند تا در حداقل زمان ممکن به بهترین نتایج برسید. شما در هر مرحله ای از این بررسی با تماس و پیام به مشاورین 《 گلدن کاپیتال 》 میتوانید هرگونه سوال یا ابهامی را مطرح نمایید.

   

   

  تعریف بازسازی آپارتمان / دکوراسیون داخلی

  در هر دوره زمانی با توجه به شرایط و نیازهای جوامع بشری ، نیاز به داشتن فضای خاصی برای انجام فعالیت های روزمره احساس می شود. این فعالیت‌ها شامل زندگی در منزل ، ویلا یا آپارتمان ویا اشتغال در دفتر و محیط کار می باشد. در نتیجه فضاهای معماری برای پاسخ دادن به این نیاز ها احتیاج به پویایی و تحول دار

  گاهاً با ایجاد یک تغییر کوچک ، به عنوان مثال با تغییر رنگ یک دیوار ، جابه جایی تیغه های داخلی (دیوارهای غیر باربر) و یا جابه جایی فضاهای داخلی آپارتمان و بهینه شدن فضای مفید آپارتمان یا ویلا ، میتوان تغییر و تحولی بزرگ در فضای داخلی آپارتمان یا محیط کار ایجاد کرد . امروزه با کمک گرفتن از علم طراحی داخلی ، معماری و دیزاین داخلی آپارتمان ها می توان قبل از شروع هرگونه عملیات ساختمانی و بازسازی ، تجسم درستی از اتمام عملیات بازسازی آپارتمان داشت . گاهی این روش ها بسیار کوچک و جزئی و در بعضی مواقع با تغییراتی گسترده و بزرگتر همراه هستند.

  به مجموعه ی این روشها و فنون که باعث به روز شدن معماری آپارتمان یا ویلا و محل کار میشود ؛ بازسازی آپارتمان یا مرمت بنا گفته می شود.

   

  آپارتمان قدیمی را چرا باید بازسازی کنیم؟

  بازسازی آپارتمان می تواند دلایل خاصی داشته باشد . در کل بالا بودن هزینه های مربوط به ساخت و ساز یک ساختمان جدید ، بسیاری از افراد را به سمت بازسازی و نوسازی آپارتمان خود سوق میدهد.

  یکی دیگر از دلایل نیاز به نوسازی و بازسازی آپارتمان های قدیمی ، فرسایش است . حوادث طبیعی ، آتش سوزی ، شرایط آب و هوایی ، استفاده مداوم از ساختمان و بهره برداری های نامناسب گاها خسارت هایی را به بنا وارد می کند . جبران و تعمیر این خسارت ها گاهی اوقات بدون نیاز به تخریب و با بازسازی قابل جبران است.

  در اثر استفاده مکرر طی سال ها ممکن است سیستم تاسیساتی ساختمان ، لوله های آب و فاضلاب دچار مشکلات و ایرادهایی شوند.

  همچنین با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه های جدید ، ممکن است برق کشی ساختمان نیز با تغییر کاربری یا نصب دستگاه های جدید ؛ نیاز به تغییر و به روز شدن داشته باشند. در صورت بروز چنین مشکلاتی ، بازسازی آپارتمان و یا نوسازی قسمت های فرسوده آپارتمان می تواند گزینه مناسب تری نسبت به تغییر مکان و خرید آپارتمان جدید باشد.

  علاوه بر هزینه خرید یا اجاره بالای ساختمان های نوساز ، هزینه های جانبی دیگری مانند : حمل و نقل و جابجایی وسایل منزل یا محل کار که غالباً همراه با ضرر هایی چون شکستگی یا مفقود شدن وسایل میباشد را به همراه دارد.

  از این‌رو صاحبان آپارتمان های قدیمی مایل به بازسازی آپارتمان قدیمی خود هستند ،  تا در هزینه ها صرفه جویی نموده و همچنین آپارتمان خود را براساس معماری روز و دکوراسیون جدید تجهیز کنند و نیاز خود را مرتفع سازند.

  خدماتی که در بازسازی ابنیه صورت می پذیرد از قبیل : تعمیر( بازسازی ساختمانهای قدیمی ) ؛ تعویض کلیه اتصالات و نمای ساختمان و یا تغییر در دکوراسیون بنا مورد نظر و به طور کلی تغییر یا تعویض هر آنچه که در یک بنا به آن نیاز داریم.

  در بازسازی ممکن است تغییراتی در نوع مصالح مصرفی انجام گیرد که این مصالح بنا به تشخیص مجریان طرح و دلایل فنی ، میزان هزینه و زمان اجرا قابل تغییر است.

   

  انواع مختلف بازسازی ساختمان

  بازسازی آرکنولوژیک یا مرمت علمی : در این نوع بازسازی تمامی مراحل بازسازی ساختمان به صورت علمی و مطالعه دقیق انجام می گیرد.

   مواردی که در این نوع بازسازی رعایت می شود به شرح زیر می باشد :

  1. مقاوم کردن و محکم کردن ساختمان
  2. سوار کردن المان های جدا شده از ساختمان
  3. نوسازی سنگ های نمای ساختمان و سفت کاری بخش های ترک خورده
  4. بازسازی آرتیستیک یا مرمت هنری : در این نوع نوسازی ساختمان اجازه ابداع به کسی که وظیفه بازسازی ساختمان را دارد، داده می شود و او با توجه به سلیقه خود و تجربه خود قسمت های مختلف یک بنا را بازسازی و مرمت می نماید. همچنین قسمت ها و بخش هایی که نیاز به تکمیل و اضافه شدن مصالح را دارند با ایده های جدید خود تکمیل می نماید.

  می توان تاریخچه این سبک را به دوران رنسانس و معماری سبک رنسانسی نسبت داد، زیرا تمامی معماران آن دوره در تمامی بازسازی های خود ابداعاتی نیز ایجاد می نمودند و هر ساختمان که نیاز به بازسازی داشت را تکمیل نیز می نمودند. این نوع بازسازی برای ساختمان هایی استفاده می شود، که اغلب درصد ماندگاری و حیات برای آن بنا  بسیار پایین می باشد. بازسازی آپارتمان قیمت یکسانی ندارد و بسته به ابعاد و نوع بازسازی قیمت آن نیز می‌تواند تغییر نماید ؛ بسته به اینکه تغییرات در دکوراسیون ، معماری داخلی ، جابجایی تیغه ها ، تعویض دیوارپوش و کفپوش ، همچنین تغییرات در آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام با هزینه های متفاوتی همراه خواهد بود.

   

  مراحل بازسازی ساختمان

   

   

  تعمیرات داخلی در استانبول :

   

  فضای خارجی ساختمان ها شامل موارد زیر میباشد:

   

   این مورد بیشتر در تعمیرات ویلا یا بازسازی ساختمان مطرح میشود. چون در حالتیکه صحبت از بازسازی آپاتمان میباشد ؛ بازسازی فضای خارجی شامل تمامی واحدها میشود و محدوده تغییرات بقیه واحدها را نیز در بر میگیرد . لذا موضوع باز سازی فضای خارجی بیشتر در قالب تعمیرات ساختمان و یا بازسازی ویلا مطرح میگردد. که شامل موارد زیر میباشند:

   《هلدینگ گلدن کاپیتال استانبول 》مفتخر است که با سابقه ای درخشان بعنوان مشاوری امین ، دلسوز و آگاه شما را در این مسیر همراهی کند تا در حداقل زمان ممکن به بهترین نتایج برسید. شما در هر مرحله ای از این بررسی با تماس و پیام به مشاورین 《 گلدن کاپیتال 》 میتوانید هرگونه سوال یا ابهامی را مطرح نمایید.

   

  مراحل بازسازی آپارتمان در استانبول / تعمیر آپارتمان در استانبول / بازسازی ویلا در استانبول / مرمت ساختمان در استانبول :

   

  بعد از اینکه برای ایجاد تغییر در محل سکونت یا دفترکار خود به این نتیجه رسید ، که با بازسازی آپارتمان یا تعمیرات ویلا و یا بازسازی دفتر کار خود می توانید به خواسته خود برسید و نتیجه مطلوب را حاصل نمایید ؛ می بایست با یک گروه مهندسین مشاور، که متشکل از تیم طراحی حرفه ای و همچنین اکیپ عملیات ساختمانی و پیمانکاران مجرب است عقدقرارداد نمایید.

  لازم به توضیح است ، این عقد قرارداد بهتراست به صورت رسمی باشد. و تمام مراحل و جزئیات در آن منعکس گردد ، تا از لحاظ نوع و چگونگی انجام کار ؛ مدت زمان انجام پروژه تعمیرات و همه موارد شفاف باشد؛ تا تخمین هزینه ها و نتیجه نهایی ، پیش از شروع کار قابل ارزیابی باشد. 《هلدینگ گلدن کاپیتال استانبول 》مفتخر است که با سابقه ای درخشان بعنوان مشاوری امین ، دلسوز و آگاه شما را در این مسیر همراهی کند تا در حداقل زمان ممکن به بهترین نتایج برسید. شما در هر مرحله ای از این بررسی با تماس و پیام به مشاورین 《 گلدن کاپیتال 》 میتوانید هرگونه سوال یا ابهامی را مطرح نمایید.

   

  نوسازی ساختمان شامل دو مرحله کلی میباشد :

   

  1. طراحی و مقدمات قبل از عملیات اجرایی بازسازی آپارتمان یا باسازی ویلا
  2. عملیات اجرایی بازسازی آپارتمان یا تعمیر بنا

   

  طراحی و مقدمات قبل از عملیات اجرایی بازسازی آپارتمان / بازسازی ویلا در استانبول / بازسازی خانه در استانبول

   

  1- بررسی نیازها در بازسازی آپارتمان

  2- بررسی بودجه برای بازسازی خانه

  3- انتخاب مشاور ، طراح و سازنده

  4- بررسی طراحی وانتخاب مصالح

  5- برنامه ریزی و هزینه ساخت

   

  1- بررسی نیازها در بازسازی آپارتمان:

   

  در ابتدای تصمیم به بازسازی آپارتمان یا بازسازی ویلا میبایست نیازها بررسی گردند.

  این سئوال مطرح میشود که چرا خانه یا آپارتمان ما نیاز به باز سازی دارد.

  در این مرحله می بایست فضاهایی که نیاز به تغییر دارند را مشخص کنیم . سپس باید در حین بررسی نیازها ، به این نتیجه برسیم که از تغییرات به وجود آمده در آینده ، چه انتظاری داریم ؟

  هدف ما از این تغییرات چیست؟

  چه اقداماتی در راستای این تغییرات می بایست انجام شود؟

  این سوالات به ما کمک خواهند کرد تا بتوانیم نیازهای خود را از بازسازی آپارتمان مشخص کنیم و پاسخ صحیح تری به تامین نیاز های مان بدهیم.

  البته پاسخ به سوالات بالا بسته به اینکه سن ساختمان یا ویلا چقدر است و همچنین نوع کاربری ساختمان که آپارتمان مسکونی یا دفتر کار اداری می باشد متغیر است و در نتیجه نیاز ها نیز متفاوت می باشد.

   

   

          2- بررسی بودجه برای بازسازی خانه:

   

  این مرحله از اهمیت بسزایی برخوردار است ؛ چرا که یکی از آیتم هایی که در بازسازی آپارتمان یا ویلا تاثیر گذار است ، میزان هزینه ای میباشد که برآورد می شود.

  بودجه‌ای که برای تامین این هزینه ها کنار گذاشته شده تا بتواند نیازهای ما را از بازسازی آپارتمان یا ویلا مرتفع سازد.

   

  3-انتخاب مشاور ، طراح و سازنده:

   

  پس از بررسی نیازها و تخمین و تامین بودجه لازم ، می بایست مشاور امین و آگاه با سابقه کاری درخشان را جهت مشاوره و همچنین اجرای تعمیرات آپارتمان یا بازسازی ویلا انتخاب کنیم . این انتخاب ، در حصول نتیجه لازم بسیار حائز اهمیت بوده ؛ تا جایی که میزان بالایی از برآورده شدن نیازهای ما به انتخاب مشاور و طراح چیره دست بستگی دارد . لذا لازم میباشد که در این مرحله تحقیق و بررسی کامل انجام شود و به دور از هرگونه شتابزدگی، طراح و مشاوری انتخاب گردد که بتوانند به تمام نیازهای ما از بازسازی آپارتمان پاسخ صحیح دهد ؛ و عملیات اجرایی و هزینه های ما را در مسیری صحیح مدیریت نماید.

  در صورت انتخاب طراح و مشاور کم تجربه ؛ مسیر بازسازی آپارتمان به بیراهه رفته و منجر به هزینه های مازاد و گاها دوباره کاری در طی انجام کار خواهد شد. علاوه بر آن امکان دستیابی به نتیجه مطلوب نیز بسیار کم و دور از ذهن خواهد بود.

   

         4 – بررسی طراحی وانتخاب مصالح:

   

  پس از انتخاب طراح ذیصلاح ؛ نوبت به طراحی آپارتمان یا طراحی ویلا با توجه به تغییرات و نیازهای کارفرما میرسد.

  در این مرحله طراح می بایست به تمامی نیازهای کارفرما برای بازسازی آپارتمان یا تعمیر ویلا پاسخ صحیح دهد ، به گونه‌ای که با حداقل هزینه و کیفیت بالا ، بتوان در حداقل زمان ممکن به بهترین نتیجه رسید.

  یکی از نکات مهم انتخاب مصالح مناسب و متناسب با طراحی انجام شده می باشد به گونه ای که این مصالح پس از قرارگیری در کنار یکدیگر ، بتوانند فضای آرام و دلنشین برای کارفرما ایجاد کرده و از هارمونی لازم برخوردار باشند.

  همچنین نکته مهمی که در انتخاب مصالح می‌بایست مدنظر قرار داده شود ، کیفیت مصالح است. به گونه ای که مصالح استفاده شده بتوانند کیفیت خود را حفظ کرده ، و نیاز به بازسازی مجدد نداشته باشند.

   

          5- برنامه ریزی و هزینه ساخت:

   

  در این مرحله ، با بررسی چهار مورد قبلی ؛ برنامه زمانبندی برای انجام بازسازی آپارتمان ارائه می گردد. به صورتی که بتوان با کمترین اتلاف زمان بهترین نتایج را حاصل نمود. همچنین با توجه به اینکه طرح بازسازی آپارتمان یا تعمیر ویلا و همچنین نوع مصالح مشخص شده است ؛ هزینه بازسازی خانه طبق آخرین تغییرات قیمت مصالح برآورد می گردد ، و بر این اساس دید جامع‌تری از بازسازی حاصل می گردد ؛ که در نتیجه آن مدیریت صحیح منابع مالی و همچنین اجرای هر چه بهتر تعمیرات آپارتمان یا ویلا را در بر خواهد داشت. 《هلدینگ گلدن کاپیتال استانبول 》مفتخر است که با سابقه ای درخشان بعنوان مشاوری امین ، دلسوز و آگاه شما را در این مسیر همراهی کند تا در حداقل زمان ممکن به بهترین نتایج برسید. شما در هر مرحله ای از این بررسی با تماس و پیام به مشاورین 《 گلدن کاپیتال 》 میتوانید هرگونه سوال یا ابهامی را مطرح نمایید.

   

  عملیات اجرایی بازسازی آپارتمان در استانبول یا تعمیر ساختمان در استانبول

   

  1. تخریب
  2. تاسیسات
  3. عایق کاری و ایزولاسیون
  4. دیوارچینی و جابه جایی فضا
  5. نازک کاری
  6. تحویل خانه

  1- تخریب:

   

  پس از مراحل طراحی ، اولین مرحله اجرایی عملیات بازسازی آپارتمان ، تخریب قسمتهای مورد نظر جهت بازسازی خانه می باشد.

  این مرحله به نوبه خود دارای اهمیت ویژه ای می باشد . این اهمیت از آن جهت است که در صورت تخریب بی مورد باعث ایجاد هزینه های مازاد نسبت به هزینه های پیش بینی شده می شود. و همچنین در صورتی که در انتخاب تیم تخریب و پیمانکار توجه کافی به عمل نیاید باعث بروز حوادثی به تاسیسات یا سازه ساختمان می شود. یا اینکه صدمه به واحدهای مجاور و همسایگان خواهد شد ؛ لذا از این رو می بایست پیش از تخریب یک برنامه کلی تهیه و مراحل گام به گام طبق برنامه از پیش تعیین شده با پیمانکار حرفه ای انجام شود.

  2- تاسیسات:

   

  تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ، از جمله قسمتهایی از ساختمان هستند که در مرور زمان دچار فرسایش می شوند و همچنین با توجه به جابجایی فضاها پس از بازسازی آپارتمان نیاز به طراحی مجدد و همچنین تعویض خواهند داشت. تاسیسات مکانیکی به مرور زمان و با استفاده مکرر در طی سالیان دچار پوسیدگی می شوند و بهترین زمان جهت تعویض آنها و جلوگیری از هزینه های مجدد پس از بازسازی ؛ در حین عملیات بازسازی می باشد.

  امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل الکتریکی و مکانیکی منزل نیز  دچار تغییر و تحول های شگرفی شده اند ، که در این راستا نیاز به تغییر و گاهاً تعویض تاسیسات الکتریکی و مکانیکی می باشد.

  هنگام جابجایی فضا ها در بازسازی آپارتمان نیاز به جابجایی محل کلید ها ، پریز ها ، شیرآلات و همچنین نورپردازی می باشد ؛ که این موضوع نیز اهمیت تعمیر و تعویض  تاسیسات را در ساختمان نشان میدهد.

   

  3- عایق کاری در استانبول / ایزولاسیون در استانبول :

   

  پس از بررسی تاسیسات مکانیکی ( لوله کشی ) ؛ مهمترین مرحله عایق کاری و ایزولاسیون می باشد، تا اطمینان حاصل گردد که پس از اتمام عملیات اجرایی بازسازی آپارتمان هیچ مشکلی از لحاظ نم و رطوبت و همچنین صدا به وجود نخواهد آمد.

  یکی از گزینه هایی که جزء نیازهای ناشی از بازسازی می تواند قرار گیرد ، عایق بودن ساختمان از لحاظ حرارتی ، رطوبت و صدا می باشد ؛ که نیل به این هدف در نوع طراحی و همچنین انتخاب مصالح صحیح و استاندارد نهفته است.

  گاهی اوقات با تغییر کاربری یک آپارتمان یا ساختمان پس از بازسازی آپارتمان ، نوع عایق صدا ، رطوبت یا حرارتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ؛ که می بایست در طراحی اولیه نوع کاربری و درخواست مالک از نتیجه بازسازی آپارتمان بررسی و به دقت لحاظ گردد.

   

  4- دیوارچینی و جابه جایی فضا:

   

  در این مرحله بر اساس نقشه هایی که از پیش برای بازسازی آپارتمان طبق نظر کارفرما تهیه شده است فضاهایی ایجاد می گردند و به اصطلاح تیغه چینی شروع می گردد که لازم است در این مرحله پیش از به پایان رسیدن تیغه چینی مالک یا کارفرما با طرحی ابتدایی و اولیه از آنچه قرار است اجرا گردد روبرو شود تا در صورتی که موردی از نیاز های مالک هنگام طراحی به دور از ذهن مانده تجسم گردد و در صورت نیاز اصلاح شود پس از مرحله تیغه چینی مجدداً در بعضی از قسمت های ساختمان نیاز به تعبیه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی و همچنین عایق کاری و ایزولاسیون میباشد از این رو در بعضی مواقع مراحل ۲ ، ۳ و ۴ امکان جابجایی دارند.

  در نظر داشته باشیم که این تیغه ها هستند که کالبد نهایی بازسازی آپارتمان را شکل خواهند داد ؛ و نازک کاری تنها پوششی برای این کالبد خواهد بود ، و این موضوع اهمیت قسمت تیغه چینی را به خوبی نشان خواهد داد.

   

  5- نازک کاری در استانبول :

  پس از انجام تیغه چینی ، تاسیسات ، عایق کاری و ایزولاسیون فضاهای مورد نیاز ؛ نوبت به نازک کاری می رسد.

  گچ کاری ، سیمانکاری، کاشی کاری و سرامیک، نقاشی ،کاغذ دیواری ،سقف کاذب، نصب سرویس ها، نصب شیرآلات، ساخت کابینت ها و نصب آن ها، نصب نورپردازی ، تعویض قفل ها و دستگیره ها و حتی دربهای چوبی سرویس ها می تواند جزء عملیات نازک کاری قرار گیرد ، به قولی نتیجه همه عملیات بازسازی آپارتمان در مرحله نازک کاری نمودار می گردد ؛ و آن چیزی که در انتها قابل رویت است ، نازک کاری است و در اصطلاح لباسی است که بر تن ساختمان کرده و نتیجه بازسازی را به نمایش می گذارد.

  لذا انجام این مرحله دارای اهمیت بسزایی می باشد ، به طوری که میزان زیادی از رضایتمندی کارفرما در این مرحله و با به درستی انجام شدن آن میسر می گردد.

   

  6- تحویل خانه در استانبول :

  این مرحله آخرین مرحله از بازسازی خانه می باشد که می بایست اقداماتی همچون تست و رگلاژ درها و پنجره ها ، شیرآلات ، تاسیسات الکتریکی و مکانیکی انجام شود ؛ تا کمترین مشکلی در هنگام بهره برداری از ساختمان به وجود نیاید. و توضیحات لازم در خصوص بکارگیری اجزا آپارتمان جدید و بازسازی های صورت گرفته به کارفرما ارائه گردد تا بهترین استفاده را از نتایج بازسازی آپارتمان حاصل نماید. در پایان مذکر می‌شویم که بازسازی از هر نوعی و در هر وسعتی که باشد،  اعم از : بازسازی آپارتمان ، بازسازی خانه ، بازسازی ویلا و بازسازی دفتر کار ؛ همگی دارای ظرایف و نکات خاص خود می باشند که می بایست در طراحی و اجرا مد نظر قرار گیرند تا نتیجه مطلوب به دست آید . بر همین اساس  《 هلدینگ گلدن کپیتال استانبول 》 افتخار دارد که با اتکا به دانش و تجربه کافی خود در این زمینه همراه شما بوده تا با کمترین هزینه ؛ بتوانید بهترین نتایج را از بازسازی آپارتمان دریافت نمایید.

  《 هلدینگ گلدن کاپیتال استانبول 》مفتخر است که با سابقه ای درخشان بعنوان مشاوری امین ، دلسوز و آگاه شما را در این مسیر همراهی کند تا در حداقل زمان ممکن به بهترین نتایج برسید. شما در هر مرحله ای از این بررسی با تماس و پیام به مشاورین 《 گلدن کاپیتال 》 میتوانید هرگونه سوال یا ابهامی را مطرح نمایید. 

   

  بازسازی آپارتمان در استانبول

   

  لطفا به این صفحه امتیاز دهید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴۸۰ رای

  Visits: 102776